4. Šárecký dobrovolnický úklid

Datum: 4. 12. 2021

Český svaz ochránců přírody Přírodní park Šárka - Lysolaje vyhlašuje v rámci kampaně ČSOP Víkend pro přírodu Šárecký dobrovolnický víkend na 4. prosinec 2021. Dobrovolníkům nabízíme setkání v přírodě a aktivní účast na obnově stepní stráně v blízkosti Přírodní památky Nad Mlýnem na území Přírodního parku Šárka - Lysolaje (nad Heřmanovým dvorem). Jedná se o dokončování odstraňování zapojeného porostu křovin a náletových dřevin, kosení trávy a přípravu půdy pro výsev stepní vegetace. (Je třeba vzít v potaz, že je manipulováno i s trnitými křovinami, odpovídající ochrana rukou je proto nezbytná. Vhodná je pevná kotníková obuv.)

Pro zájemce je naplánována návštěva komunitní zahrady ČSOP Přírodní park Šárka - Lysolaje s vytvořenými biotopy vodních ploch, kde byl letos zaznamenán a zdokumentován opakovaný výskyt bobra evropského. Vodní plochy v zahradě jsou také lovištěm ledňáčka říčního a volavky popelavé. Na základě péče o oba pozemky (obnovovaná stepní stráň a zahrada s renaturovanými vodními plochami) ČSOP Přírodní park Šárka - Lysolaje zřizuje místní pozemkový spolek. Účast na Šáreckém dobrovolnickém víkendu je tudíž i podporou vzniku místního pozemkového spolku.

Zájemci o účast se mohou přihlásit e-mailem csop@sarka-lysolaje.cz a telefonicky na tel. 776 100 100.
Sraz vždy v 11:05 na zastávce autobusu č. 116 Na Mlýnku. Autobus odjíždí v 10:51 z Vítězného náměstí (Dejvické) směrem do ulice Jugoslávských partyzánů. (Pozor intervaly autobusu jsou 1x za hodinu.) K akci je možné se připojit kdykoliv během dne. Ukončení akce je předpokládáno se setměním. Obnovovaná stepní stráň se nachází 300 metrů chůze od autobusové zastávky severně ulicí Pokojná.

K akci je možné se připojit kdykoliv během dne. Ukončení akce je předpokládáno se setměním.

Bojuj o vodu s Radegastem

Datum: 28. 10. 2021
Místo konání: u mokřadu tady (49.4445672N, 18.2675761E)

Suchobijci! Naše krajina poslední roky trpí střídáním období sucha a přívalových dešťů. Abychom proti tomu mohli bojovat, musíme zadržet co nejvíce vody v krajině a přesně k tomu jsou potřeba mokřady, které jsou stejně důležité, ať je zrovna sucho nebo prší. Díky podpoře značky Radegast se letos znovu postaráme o několik beskydských mokřadů a na pomoc potřebujeme 20 z vás! Voda tu musí zůstat, protože bez ní by nebylo ani pivo.

Chceš se zapojit a pomoct nám bojovat proti suchu? Přihlas se a přilož ruku k dílu, protože každá kapka má smysl!

Tentokrát budeme pracovat na Jurášce v údolí říčky Kněhyně. Je tady močál s několika tůněmi různého stáří, do té nejnovější letos roztála ledová socha Radegasta. V těch ostatních bydlí čolci a žáby. Mokřad bývá opravdu hodně mokrý, místy se v něm dá zanořit až ke kolenům. Takže holínky určitě s sebou a nejlépe rovnou na sebe. Budeme hrabat a odklízet posečenou trávu, které bývá víc než hodně. Do těch nejvíc podmáčených míst může jenom člověk s hráběmi, stroje tady pravidelně zapadávají. A právě proto tě potřebujeme!

Akce proběhne ve čtvrtek 28. 10. 2021. Sraz účastníků je v 8.00 u mokřadu tady (49.4445672N, 18.2675761E). Na místo je možné dojet i autobusem, zastávka je blízko mokřadu.

Nealko pitný režim, suchobijecké tričko a na konci hořká odměna zajištěny.

Pokud se chceš akce zúčastnit, dej nám o tom vědět do úterý 26. 10. 2021. Budeme s tebou počítat a budeme pro tebe mít potřebné nářadí. Registrace tady.

Přihlášeným účastníkům s dostatečným předstihem pošleme na uvedený e-mail podrobnější informace.

Velký syslovecký úklid

Začátek: 15. 10. 2021 - Konec: 17. 10. 2021
Místo konání: Želetice

Srdečně vás zveme na podzimní pobyt s námi na stepi. Práce je před námi pořádná kupa, ale velmi rozmanité, takže si každý bude moct vybrat, co bude jeho srdci blízké.
Čeká nás zejména hrabání posečené trávy na Syslovcích a v nedaleké NPP Na Adamcích. Tu potom spálíme (koncem října nám ohýnek přijde k duhu) a třeba i u toho opečeme nějaké ty špekáčky či tofu (co kdo chce, to si donese). Čekají nás ale také výřezy houštin, abychom propojili stepní "ostrůvky" a velký úklid, protože tyto houštiny jsou plné odpadu.
Ubytování máme zajištěné na krásné faře v Želeticích, kde nás krom sprchy čeká i stolní fotbálek
Sobotní večeři (vegan) zajistíme, na páteční se můžeme dohodnout (ideálně ve stylu švédského stolu, kdy každý něco přiveze)
Abychom věděli, s kolika lidmi počítat (což je nezbytné z hlediska nářadí, ale i obstarané potravy a vína), hlaste se nám prosím na csopmorava@gmail.com.
Budeme se těšit!

 

Organizátor: ČSOP Morava

Kontaktní osoba: Johana Drlíková

E-mail: csopmorava@gmail.com

Telefon: 728 744 358

Josefov – Severní svahy

Datum: 18. 9. 2021
Místo konání: sraz u Podklasného mlýna

Co se bude dít:

  • hrabání posečené trávy
  • odklízení travní biomasy
  • vlastní nářadí vítáno (hrábě, vidle) - není podmínkou

Organizátor: ČSOP JARO Jaroměř
Kontaktní osoba: David Číp
Kontakt: 603 847 18

Pojďte s námi hrabat mokřadní louky!

Pojďte s námi hrabat mokřadní louky!
Datum: 28. 8. 2021
Místo konání: U paraZOO, Pláteníkova 264, Vlašim

Hrabe vám jako nám? V tom případě máte příležitost své schopnosti zúročit na vzácných mokřadních loukách u Slavětína (Načeradec). Hledáme pomocníky ideálně s vlastními hráběmi či vidlemi, kteří nám pomohou s údržbou botanicky vzácných luk. Jedná se o hrabání a snášení posekané trávy na hromady. Zájemci, prosím, pište na alena.konvalinova@csop.cz nebo volejte na 724101784. Sraz bude v 8:00 u paraZOO ve Vlašimi, je možné dorazit po domluvě také přímo na místo. Holínky nebo průtokáče s sebou, bude mokro:)

Organizátor: ČSOP Vlašim

Kontaktní: osoba Alena Konvalinová

E-mail: alena.konvalinova@csop.cz

Telefon: 724101784