Příběhy z akcí

Úklid NPP Mladá

Společně s CHKO Kokořínsko, ŠKODA AUTO a.s., Českou krajinou a neziskovou organizací Military experience a Offroad Milovice jsme zorganizovali úklidovou akci v NPP Mladá. Úklidu se zúčastnilo 200 osob, z toho 70 ukrajinských utečenců. Během úklidu se podařilo z lokality odstranit 17 t odpadu.

Fotografie

Skalky 22

Páteční odjezd na plánovanou akci na Skalkách byl zvláštní – vyřezávat houštiny, když v podstatě za humny zuří válka najednou přijde člověku docela nesmyslné.
Nic lepšího jsme ale dělat nemohli, tak se nás část v pátek večer setkala na demonstraci před ruským konzulátem a pak jsme vyrazili vstříc jihomoravské přírodě.
Oproti minulému roku nám letos na Skalkách počasí více než přálo a práce šla skvěle od ruky. Hlohové keře padaly jeden za druhým a krásně hořely v našich ohništích, zatímco na jejich místě se postupně otevíral stepní trávník. Sobotní podvečer nás trochu překvapil prudký déšť, který nás zahnal domů dřív, než bylo v plánu, ale ve výsledku to bylo jen dobře – užili jsme si naprosto famózní večeři, kterou nám darovala restaurace Pilgrim a následný příjemný večer u vína, deskovek, společenských her a debat na všemožná témata.
V neděli od samého rána svítilo sluníčko a nám na lokalitu dorazila nevídaná pomoc. Přišel za námi celý místní klub Malých bojovníků, kteří nám pomáhali tahat větve a houštiny k ohňům. Když se kolem nás vyrojila více než dvacítka malých umpalumpů, připadali jsme si jak v pohádce a práce nám doslova mizela před očima.
Do večera bylo vyřezáno i dopáleno a i když zvažujeme ještě jednu návštěvu kvůli kosmetickým úpravám, v podstatě máme letos Skalky hotovy.
Moc děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se zapojili (a že jich bylo!) i skvělému Hostel Zahrada Mikulov, který nám byl více než útulnou základnou.

Fotografie

Radiměřské hrabošení 

I přes nepřízeň počasí velmi vydařená akce, dorazily hlavně „staré známé firmy“ a poprvé taky několik místních občanů. Projekt Víkend pro přírodu ale žádné účastníky nenalákal, stejně jako zapojení akce do projektu „Týden pro klima“.

Fotografie

Podzimní hrabání v Cholupickém mokřadu

Na akci se na poslední chvíli nečekaně přihlásila Speciální zahradnická škola z Komořan a doplnila v hojném počtu předem domluvené dobrovolníky. Díky 25 lidem v terénu se nám podařilo shrabat téměř vše a akce byla hodně příjemnou záležitostí. Dokonce jsme vychytali skvělé počasí.

Fotky přikládám takové, které jsou GDPR friendly, škola totiž neměla „fotící povolenky“. Kolegyně sepsala o akci článek: https://www.ekocentrumkoniklec.cz/podzimni-hrabani-v-mokradu-na-beranku/

Moc děkujeme za z propagování přes Víkendy pro přírodu!

Fotografie

Víkend pro přírodu, managementový tábor Němčany u Slavkova

Akci ovlivnilo velmi proměnlivé počasí. Byla menší účast brigádníků. Podařilo se za dva dny poséct a uklidit 2.5 ha lokality ve velmi členitém terénu. Část práce se dodělala za týden. Bylo to zdržení způsobené deštěm v závěru akce. Propagace přilákala 2 nové účastníky, zprava z brněnského rozhlasu 1 účastník. Na to, že se místo akce nachází velmi blízko Brna je to málo. Zapojení okolních ZO včetně těch brněnských žádné.

Fotografie

Víkend pro přírodu, dobrovolnická akce na ochranu přírodního dědictví

Akce se velmi vydařila. Tři dny pracovalo 39 účastníků (Někteří se nezapsali do prezenčky)
Poseklo se a pohrabalo celkem 7 lokalit o celkové rozloze 4 hektary.

5 lidí se přihlásilo díky reklamě ČSOP, ostatní se přidali jako členové ZO nebo pomocníci z minulých akcí. Nezúčastnil se žádný člen registrovaný při ČSOP, ani nikdo z ostatních ZO v Prostějově.

Fotografie

Jarní Olešenka

První pokusný, ovšem velmi vydařený ročník jarní Olešenky, jejíž cílem bylo rozetapovat kosení orchidejových mokřadních luk v údolí říčky Olešenky v Orlických horách.

Fotografie

Osvobození Motýlího Království

I přes slabší účast se tábor vydařil a zejména s pomocí Honzy Moravce, který nám 3 dny doslova zachraňoval zadek, jsme zvládli udělat seno na nadcházející zimu a zajistit pokosení bezmála 3 hektarů orchidejových luk.

Fotografie

Martinické kosení

Nebývale vydařený kosící tábor na Vysočině, letos s rekordní účastí! Pokosilo se a uklidilo asi 5 lokalit a proběhlo i ukázkové kosení pro veřejnost ve skanzenu na Veselém kopci. Letos sem dorazilo poměrně hodně nováčků, ale asi nikdo na základě projektu Víkend pro přírodu.

Fotografie

Letní Olešenka

Naše tradičně největší ochranářská akce proběhla zcela standardně a výjimečně nám přálo i počasí, takže jsme si to i dost užili. Jezdí sem víceméně stále stejné „jádro“ a vždycky cca 20 % tvoří nováčci. Ovšem přes projekt Víkend pro přírodu se sem nedostal nikdo.

Fotografie

Sekání mokřad za vojenským muzeem – Rokycany

Rád bych touto cestou poděkoval všem účastníkům akce za pomoc. Účast byla vskutku hojná a práce nám šla od ruky neuvěřitelnou rychlostí! Vhledem k vlně letních veder se začínalo se sekáním už v brzkých ranních hodinách, kdy byla teplota ještě přijatelná. I díky tomu jsme měli krátce po poledni jak posekáno, tak uklizeno a úspěch akce jsme oslavili společným opékáním špekáčků.

Fotografie

Adamecké senobraní

Zprvu to vypadalo, že se sejdeme ve smutně komorním počtu, na poslední chvíli se k nám ale přidala dvojice nováčků, takže nás v sobotu na prudký svah Adamců vyrazilo krásných sedm.
V hrůze z toho, co máme před sebou, jsme dřeli jak koně a nevěřili, že bychom mohli mít všechnu práci do nedělního večera hotovou. Tato stráň totiž patří k těm nejvýživnějším – na její horní svah lezete málem po čtyřech a tahat na plachtě biomasu dolů na hnůj a pak se s ní zas vracet zpět nahoru jednoho velmi rychle vyřídí.
Proto jsme skoro ani nemohli věřit vlastním očím, když se začal blížit podvečer a nám najednou zbývalo už jenom shrabat oplocenku a odtahat posledních několik kupek za obzorem. Přihodila se snad nějaká díra v časoprostoru a my tu v domění, že je stále sobota, dřeme už třetí den?
Nechápeme. Jisté je ale jedno, v sobotu za šera bylo hotovo.
Nevídaný a neslýchaný výsledek jsme oslavili pořádnou společnou večeří a stejně jako v pátek jsme půl noci hráli deskovky, popíjeli víno a užívali si skvělý pocit, že se ráno můžeme vyspat do sytosti, navštívit ovčí stádo na nedalekých Syslovcích a v poklidu se vrátit zpět domů.

Fotografie

Management PP Paterovské stráně

Managementu PP Paterovské stráně se zúčastnilo 10 členů ZO ČSOP Klenice a 6 dobrovolníků, kteří reagovali na naši výzvu o pomoc s hrabáním této cenné lokality. Akce probíhala od 8.00 do 13.00. Stihli jsme pohrabat celou lokalitu, odstranit uschlé stromy a napadané klacky. Odvezli jsme veškerou hmotu.

Fotografie

Hrabání slatinné louky ve struhách

Již třetím rokem kosíme slatinnou louku u Struh. Jedná se o vzácné vápenité slatiniště s výskytem mnoha vzácných druhů rostlin. Letos jsme o pomoc s hrabáním oslovili dobrovolníky. Přišlo pomoc 7 studentů a dětí a spolu s našimi 2 členy zvládly louku za 5 hodin pohrabat. Dali si do těla.

Fotografie

Mokřadem OFF-ROADEM

Rád bych touto cestou poděkoval všem účastníkům akce za pomoc. Účast byla vskutku hojná a práce nám šla od ruky neuvěřitelnou rychlostí! Vhledem k vlně letních veder se začínalo se sekáním už v brzkých ranních hodinách, kdy byla teplota ještě přijatelná. I díky tomu jsme měli krátce po poledni jak posekáno, tak uklizeno a úspěch akce jsme oslavili společným opékáním špekáčků.

Fotografie

Sekání Pastviště u Fínů

I letos se podařilo zorganizovat a úspěšně dokončit sekání pramenné mísy rezervace Pastviště u Fínů, které naše organizace provádí už zhruba 30 let. Během akce jsme měli vyloženě štěstí na počasí, které přálo naší věci když tráva ochotně schnula a snižovala svojí hmotnost. Výzvou bylo přidání spodní části rezervace, která se sekala vůbec poprvé. I to jsme ale nakonec úspěšně zvládli i když v nevalné účasti to byla pořádná dřina. Za mě pokud by bylo příští rok více lidí, tak bude i větší pohoda, ale dobrá nálada nás i tak neopustila!

Fotografie

Dobrovolnický shrab sena Na Beránku

Shrab byl pro naši organizaci velice úspěšný. Původně jsme se báli, že nikdo nedorazí (stanovili jsme docela nešťastný termín kolem státních svátků, kdy si spousta lidí bralo dovolenou a odjížděli někam na prázdniny). Z toho důvodu jsem naběhla na hrabání, i když jsem měla ležet doma s ne moc příjemnou boreliózou a antibiotiky a snad mě za tuhle „oběť“ odměnili „bohové shrabu sena“, ale ukázali se dva silní dobrovolníci, kteří kolegyni a mně pomohli shrabat a hlavně odtahat do kontejneru těžké plachty plné mokrého sena. Ve výsledku jsme si to dost užili a stihli to docela rychle a pro příště víme, že výběr termínu musíme více promýšlet. 🙂
Moc děkujeme ČSOP za propagaci a budeme se těšit zase příště!

Fotografie

Sekání orchidejové louky u Vojkova na Říčansku

Kosili jsme od soboty 9., převážně brzy ráno tak, abychom následující sobotu, tedy 16., mohli po dosečení vše shrabat a odtahat a našlapat do valníku pro místního zemědělce k zaorání. Stihli jsme i krátké seznámení se zajímavými druhy rostlin ale i hmyzu, kvůli kterým se o tuto plochu staráme. Počasí nám docela přálo, mimo jiné se v průběhu týdne ze střední části podařilo nasušit přes 50 pytlů sena pro zvířata z muzejního dvorku, a snad i díky tomu jsme tentokrát opouštěli mokřadní louku už odpoledne. Velké díky patří všem, kteří nám dorazili na pomoc!

Fotografie

Zimní řez jabloní starých odrůd

Akce zimního řezu jabloní byla jednou z prvních letošních akcí péče o staré odrůdy ovoce. Ve starém pražském jabloňovém sadu Na Čihadlech se sešlo celkem 20 zájemců. Počasí bylo proměnlivé chvíli slunce, chvíli vítr, ale padal také sníh. Účastníky to však neodradilo a společnými silami jsme pečlivě ořezali desítku starých stromů různých odrůd. Byla mezi nimi i Coxova reneta, královna jablek.

Řez ovocných stromů – genofondový sad Chotobuz

O akci byl velký zájem. Nakonec se nás sešlo celkem 23. Počasí bylo chladnější, ale zahřáli jsme se při práci. K dispozici byl také horký čaj, káva a rychlá polévka. Účastníci mohli ochutnat i odrůdové křížaly nasušené z místního ovoce. Jabloňový sad Na Chotobuzi má 2 části. Historický sad, založený v padesátých letech a mladý, nově vysazený sad. Účastníci se rozdělili do 2 skupin a měli možnost pod odborným vedením se naučit ošetřovat mladé stromky po výsadbě, tak naopak i velmi staré jabloně.

Fotografie

Řez hrušní a jabloní – genofondová plocha Dalovice

Počasí nám opravdu přálo. Bylo jasno a slunce nás hřálo prvními jarními paprsky. Na akci se sešlo 15 nadšenců, se zájmem pečovat o staré odrůdy ovoce. V Dalovicích, kde dříve působila střední zemědělská školy jsou vysazeny stromy starých odrůd. Věnovali jsme se jak nově vysazeným, tak i starším stromům jabloní a hrušní. Vysvětlili jsme si principy výchovného i udržovacího řezu. Seznámili jsme se s nářadím, které usnadňuje práci u ovocných vysokokmenů. Ve dvojicích jsme pak měli možnost ošetřit, prostříhat a prořezat svou starou odrůdu. Budeme se těšit, jak stromky letos zaplodí.

Morkůvecké výřezy

Strávili jsme dva dny prací ve starém sadu v Morkůvkách. I navzdory nevlídnému počasí se nás sešla slušná skupina a udělali jsme obrovský kus práce. V neprostupném, převážně svídovém houští jsme vyřezali rozsáhlou mýtinu se solitérními starými třešněmi. V sobotu s námi přijela natáčet Česká televize, takže se Morkůvecké výřezy dostaly na ČT24, kde o nich byla vysílána šestiminutová reportáž (se zmínkou o Víkendech pro přírodu)

Fotografie

Akce z roku 2021

Výsadba ovocných dřevin na lokalitě Políčka nad Papírnou

Hlavním cílem akce bylo založení ovocného sadu na lokalitě Políčka nad Papírnou. Jelikož se jednalo o výsadbu 54 vysokokmenných stromků, začali členové spolku s přípravami již o den dříve, než byla naplánovaná akce pro veřejnost. Vzhledem k množství stromků a krátké délce dne jsme tentokrát povolali na pomoc malý bagr, který nám vykopal potřebné díry. Zbytek práce se pak již odehrával ručně. Před příjezdem bagru jsme kolíky vyznačili místa výsadeb, které jsme ještě vysekli a důkladně vyhrabali.
V den akce jsme začali před příchodem veřejnosti se zatloukáním kůlů. Po příchodu prvních dobrovolníků členy spolku vystřídali silní muži z řad veřejnosti. Zbytek dobrovolníků započal se samotnou výsadbou. Každý stromek byl nakonec opatřen chráničkou z pletiva a úvazky byl připevněn ke kůlům. Díky zapůjčené cisterně, byly všechny stromky před výsadbou i po výsadbě důkladně zality. Věříme, že se na lokalitě bude stromečkům dobře dařit, a všichni společně se budeme v budoucnu těšit nejen z nich, ale časem i z jejich plodů.
Na závěr bychom chtěli všem účastníkům poděkovat za pomoc. Věříme, že si všichni akci užili a odcházeli s pocitem dobře vykonané práce. Více informací o akci je možné nalézt na našich FB stránkách:https://www.facebook.com/koniklec

Výsadba ovocných dřevin na lokalitě Kozének v k. ú. Lhánice

Hlavním cílem akce bylo částečné obnovení starého ovocného sadu na Kozénku. Všichni jsme se dopoledne sešli na lokalitě a pustili se do práce. Před příchodem veřejnosti jsme kolíky vyznačili místa výsadeb, které jsme ještě vysekli a důkladně vyhrabali. Poté začali ruční výkopové práce. Po příchodu dobrovolníků začala samotná výsadba. Silní chlapi se chopili kopání děr a zatloukání kůlů. Ostatní stříhali pletivo, roznášeli stromky, nalévali vodu do děr a postupně sázeli připravené stromky. Každý stromek byl nakonec opatřen chráničkou z pletiva a úvazky byl připevněn ke kůlům. Práce šla všem od ruky a ještě před soumrakem bylo zasázeno všech 32 vysokokmenných stromků starých ovocných odrůd. Díky spolupráci s obcí Lhánice, která nám poskytla traktor s cisternou, jsme měli i dostatek vody na zalití. Pevně věříme, že si všichni akci užili a vyzkoušeli si, jakou práci dá správně zasázet stromek.
Na závěr všem účastníkům děkujeme za pomoc a těšíme se, jak námi vysázený sad krásně poroste a brzy si pochutnáme na výsledcích naší společné práce.
Zájemci o více informací se mohou podívat na FB stránky spolku: https://www.facebook.com/pskoniklec

 

Sázíme stromky pro potomky 144 stormů

Výsadba 144 kusů našich původních ovocných stromů a 45 kusů lip. Intenzivně využívané pole se mění na Biocentrum u Zlaté stezky. Kromě výsadby se zde vybuduje 5 nových tůní, které budou složit obojživelníkům k rozmnožování a zvýšení biodiverzity území. Na vhodné místo se pro poutníky umístí lavička, informační tabule, která bude turisty seznamovat s revitalizací a celým záměrem obnovy krajiny. Na jaře se plocha oseje květnatou loukou a jako poslední bod revitalizace bude na vhodném místě umístnění včelích úlů.

 

Sázíme stromky pro potomky

Akce byla součástí projektu obnovy poutního místa u obce Vinec. V jarních měsících jsme arboristou nechali ošetřit 3 památné lípy nacházející se u křížku. 29.10. jsme společně s dobrovolníky zasázeli od obce směrem ke křížku 40 ovocných stromů (20 kusů třešní a 20 kusů slivoní). Poslední aktivitou je obnova poutního místa – sakrálního křížku, který je v dezolátním stavu. Oprava probíhá od září a koncem listopadu předpokládáme jeho ukončení. U křížku instalujeme lavičku pro poutníky.

Proběhla také obnova staré aleje podél cyklostezky z Mladé Boleslavi do Řepova, která je již z velké části pokácena

Péče o sad na Břevnově 17. 9. 2021

Jednalo se o další z cyklu akcí zaměřenou na podzimní péči o genofondové sady starých odrůd ovoce. Zájemci se prostřednictvím těchto akcí mohou postupně seznámit se sezónními činnostmi v sadu a vytvořit si ke stromům, o něž pečují, bližší vztah.

Péče o sad na Břevnově se uskutečnila třetí zářiový pátek. Účastníci akce se setkali před hlavní bránou do Břevnovského kláštera. Úvodem byli seznámeni s podstatou genofondových ploch, které slouží k záchraně starých odrůd ovoce a s činností ČSOP v rámci programu Oživení starých odrůd. V areálu Břevnovského kláštera jsou jak původní velmi staré ovocné stromy, tak i nově vysazené staré odrůdy, které naši péči potřebují nejvíce. Setkáme se zde i s méně známými ovocnými druhy jako jsou moruše, kaštanovníky či oskeruše.

Vysvětlili jsme si, principy nezbytné péče. Po letošním roce, který byl hojnější na vláhu, což prospělo pěkným přírůstkům mladých stromků, stejně bujně rostlo i bylinné patro. Práce tedy spočívala v odstraňování porostu kolem kmínku a prokypření závlahových mís a to zejména na terasách. Dále bylo potřeba shrabat posečenou trávu v sadu za knihovnou. S nastupujícím podzimem je spojena i sklizeň ovoce, v našem případě zejména toho padaného, které bude následně zužitkované do moštu.

Každý ovocný strom v areálu Břevnovského kláštera má etiketu s číslem stromu názvem odrůdy a QR kódem, jehož prostřednictvím lze načíst podrobnější informace o odrůdě přímo z webu: www.stareodrudy.cz. Účastníci tak měli možnost načíst prostřednictvím svého mobilu podrobnosti z databáze odrůd a dozvědět se zajímavosti k odrůdám, o které pečují, přímo na místě, u konkrétního stromu.

Péče o aleje starých odrůd 12.7.2021

Sraz na akci byl v Dalovicích u Botanické zahrady. Odtud se všichni účastníci přemístili do Lesova, kde se v zemědělské krajině, mezi poli, nachází alej starých odrůd ovoce. Posekaný travnatý porost jsme hráběmi či vidlemi shrabávali na okraj pole a částečně byla travní hmota využita jako mulč a to zejména u mladých stromků, tak aby se zabránilo růstu plevele v bezprostřední blízkosti kmínku. Počasí na akci nám opět přálo. Navíc jsme při práci zahlédli slepýše a objevili hnízdo divokých včel.

Péče o sady a aleje starých odrůd (29.6.2021)

Hlavní náplní akce bylo shrabování posečených ploch mezi ovocnými stromy starých odrůd v lokalitě genofondové plochy Bor, která se nachází poblíž rybníka Velký Bor, v okrese Karlovy Vary.

Jedná se o alej ovocných stromů, kde převažují jádroviny, především jabloně. V den akce panovalo velmi teplé letní počasí, každý byl rád, když dohrabal seno až do stínu většího stromu, který v rozehřáté krajině poskytoval blahodárný stín. V rámci této akce se zdárně podařilo odklidit seno z obou stran této aleje a tak za námi zůstal kus dobře odvedené práce.

Péče o genofondový sad ovocných stromů starých odrůd v lokalitě Břevnovského kláštera (7.6.2021)

Letní péče, která proběhla letos v červnu, byla zaměřena na čištění závlahových mís kolem mladých stromků, tak aby nic nebránilo jejich zdárnému růstu.
V posledním čtvrtletí minulého roku proběhly v sadu dosadby ovocných stromů starých odrůd na volné pozice. Zejména u těchto stromů bylo třeba se zaměřit na to, aby jim plevel nekonkuroval v růstu, neubíral vláhu a živiny.
Akce se zúčastnilo celkem 10 zájemců o péči o tento sad, přičemž někteří z nich sad důvěrně znají ať už z dětství či z důvodu blízkosti bydliště a opakovaných návštěv sadu.
Práce dobrovolníků spočívala v odplevelení závlahových mís u nově vysázených a dalších mladých výsadeb.
I přes velmi teplé počasí, které v den akce panovalo, se podařilo postupně projít celý sad a vyčistit závlahové mísy tak, aby stromkům nebránil plevel ve zdárném růstu. Podařilo se tak ošetřit celou plochu Horního sadu, a také plochu sadu na III. Terase, Sad pod hřbitovem a Maurovku čítající více než třista mladších ovocných stromků.

Olzohrab III.

V rámci akce se pracovalo na lokalitách PP Věřňovice (Věřňovice), Lazecká Remiza (Petrovice u Karviné) a PP Hraniční meandry Odry (Kopytov). Na lokalitách se kosily louky, hrabala a odklízela se biomasa, sušilo seno. Z důvodu špatného večerního počasí, plánovaný doprovodný program byl odvolán.

Fotografie

Gorol camp II.

2. termín Gorol campu (11.-12.9.2021) se konal  v Návsí u Písku, kde se kosily rašeliniště s rosnatkou a následovně mokřadní louka v Písečné na lokalitě Kotelnice. V rámci doprovodného programu byla exkurze na rosnatkových lokalitách, probíhala výroba bosobot, vyřezávání dřevěných lžiček a večer autorského čtení vodáckých povídek.

Fotografie

Gorol camp

První termín Gorol campu (4.-5. 9. 2021) se konal v Mostech u Jablunkova, kde účastníci kosili louky, hrabali a odklízeli biomasu, zvětšovali tůňky z minulého roku. Poznávali faunu a floru lokality o kterou už pečujeme třetím rokem.

Fotografie

Javorový

V rámci akce na Javorovém probíhala obnova pastviny na vrcholu horu, kdy se na lokalitě kosila zarůstající louka, vyřezávalo se stromy a odvážela se biomasa z lokality. Několik účastníků si vyřezalo ze dřeva svojí lžičku. V rámci akce účastníci měli zajímavá pozorování, jako vytí vlků, nebo viděli puštíka bělavého. Odměnou pro lidi, kteří zůstali pracovat až do neděle, byla exkurze k nedávno objevenému vyřezávanému kameni starém 3 000 let.

Fotografie

Olzohrab II.

Druhý termín Olzohrabu (26.-27. 6. 2021), se konal v Kopytově na pozemcích ve vlastnictví ČSOP. V rámci akce probíhalo kosení na lokalitě, sklízení biomasy a výroba značení hranic pozemků. V rámci akce byla exkurze, v rámci které účastníci se seznámili s místní faunou a florou. Někteří účastníci si vyrobili bosoboty.

Fotografie

Olzohrab I.

První termín Olzohrabu (12.-13. 6. 2021) se konal v Dětmarovicích na lokalitě v Lyngu, kde probíhalo kosení louky, sklízení biomasy a vytváření vyvýšeného záhonu, kde používáme biomasu z lokalitu. Účastnící si prošli lokality, které ČSOP získalo v rámci programu Místo pro přírodu a vyráběli si bosoboty.

Fotografie

Morkůvecká seč

V pátek večer jsme se sešli na stráni u Morkůvek, kde jsme udělali základní tábor. Strávili jsme noc zpěvem s kytarou a ukulelem u ohně a ráno, značně nevyspalí, se vydali do terénu. Část skupiny s křovinořezy vysekávala starý sad v prudkém svahu, zbytek je následoval s hráběmi a uklízel po nich. V poledne nás tropické teploty zahnaly hledat vodu k zaplavání – přálo nám štěstí, nedaleká hasičská nádrž v Morkůvkách byla zrovna plná a tak jsme do ní hned všichni zapluli. Po obědě jsme se vrátili k hrabání a sečení. Smrtící vedro nás dost zpomalilo, ale k večeru už byla většina svahu hotová. Se setměním jsme znovu vyrazili vykoupat se a strávili další noc u ohně. V neděli jsme pokračovali ve stejném duchu, jen sekáči se posunuli o svah vedle. K tomu jsme vytvořili a vyfotili transparent za záchranu práv domorodých obyvatel v Amazonii. Po poledni jsme se znovu vykoupali, nakoukli na hody ve vsi a akci rozpustili s tím, že tři nejstatečnější muži pokračovali v dodělávkách až do večera.

Fotografie

Adamecká seč

V sobotu ráno jsme vyrazili na NPP Na Adamcích, kde jsme se postupně sešli v sedmičlenné soustavě. Od rána pěkně pražilo sluníčko, ale navzdory němu jsme se rozdělili na sekáče a hrabáče a vrhli se do práce. Naším cílem byla mozaiková seč několika teras, svahu a tzv. „modráskové oplocenky“, v níž se chrání rostlina vičenec ligrus, důležitá pro některé modrásky, přes zvěří.
Chvíli po poledni jsme již padali vedrem a tak jsme vyrazili prozkoumat nedaleký rybník Nynek, nalezený v mapách. S nadšením jsme zjistili, že jen kousek od této rozsáhlé přírodní lokality, kde trávíme nejeden letní horký víkend, je učiněný koupací zázrak. Čistá, zahřátá voda, málo bláta na dně a zpívající rákosníci v rákosí do nás hned vlily nové síly. Ovšem překonat se a od rybníku odejít zpět k práci, byl souboj vůle. Nakonec ale naše zodpovědnost vůči přírodě zvítězila a my se vrátili zpět na Adamce. Do pozdního odpoledne jsme pohrabali a odtahali pokosenou biomasu z teras i oplocenky a vysekali mozaiku v prudkém a zarostlém západním svahu. Na jeho shrabání dojde až za několik dní, kdy se tráva usuší a bude s ní snazší manipulace.
Domů jsme se vraceli zmožení více než obvykle, ale s uspokojením, kolik práce za námi zůstalo.

Fotografie

Sekání orchidejové louky u Vojkova na Říčansku

Jednou ze zájmových lokalit Ekocentra Říčany je podmáčená louka u obce Vojkov. Botanicky zajímavá lokalita mimo jiné s výskytem kosatce sibiřského a podle našich informací poslední lokalita na Říčansku, kde je dodnes hojný prstnatec májový.

Louka je v majetku ČR a ve správě Lesů ČR a díky nepřístupnosti a podmáčenému terénu není běžně obhospodařována. V předchozích letech jsme sekali louku bubnovou sekačkou a rostlinná masa byla ponechávána k zetlení na místě, což vedlo k další eutrofizaci lokality.

Později se část sušila a využívala pro dvorek – malé hospodářství, které i za tím účelem vzniklo u říčanského muzea, a část se odvážela jako krmivo nebo hnojivo okolním zemědělcům, ale až letos jsme se rozhodli ručně pokosit celou plochu a vyvézt všechnu rostlinnou masu.

A to se nám ve spolupráci s několika nadšenými kosáči, hrabáči a místním zemědělcem nakonec podařilo. Krom asi dvaceti pytlů sena pro zmíněný muzejní dvorek jsme našlapali jeden a půl valníku k zaorání jako zelené hnojivo.

Kosili jsme vždy brzy ráno, od soboty 10.7. do středy 14.7., kdy měla proběhnout hromadná akce. Kvůli nepříznivému počasí jsme to ale přesunuli na sobotu 17. 7. a tak jsme i po další dny ráno pokračovali hrabáním a přenášením na hromadu u přístupové cesty.

V sobotu jsme přemostili místo rozlitého potoka a začali hromadu vyvážet. Část dobrovolníků ještě pokračovala ve snášení k překladišti, část nakládala na ručně tahaný vozík, vyvážela a nahazovala do valníku. Skončili jsme až k večeru, ale stálo to za to!

Fotografie

Shrab mokřadní louky na Beránku

Akce proběhla jakožto náhrada za cca 20 firemních dobrovolníků, kteří kvůli covid nařízením ve své společnosti museli účast zrušit. Přesto se nám podařilo během týdne najít pár dobrovolníků, kteří mohli dorazit ráno během pracovního týdne. Zvládli jsme shrabat veškerou doposud pokosenou trávu a dokonce ještě část louky dále pokosit. Zíksali jsme kontakty na nové dva dobrovolníky, kteří se chtějí do ochrany mokřadu více zapojit. Akce, byť narychlo a minimalistická, byla velmi příjemná a úspěšná. Mockrát děkujeme Honzu Moravcovi z ČSOP za nápad ji uspořádat a za to, že dorazil také pomoct.

Fotografie

Obnova dubového stromořadí s ukázkou kroužkování a určování ptáků

Počasí nám moc nepřálo, bylo dost chladno a relativně málo účastníků. Pro účastníky to byl ale určitě mnohem lepší zážitek, než běžné vycházky za ptačím zpěvem, kde bývá okolo čtyřiceti lidí a polovina nic nevidí. Jaroslav Cepák poutavě povídal o odchycených druzích ptáků, za vydatné gestikulace, kterou komplikoval fotografování kroužkovaných jedinců, neb je při tom držel v ruce. Na lokalitě se běžně vyskytuje slavík modráček, který patří mezi vzácnější druhy. Odchyceni byli dva samci, cvrčilka slavíková, různé druhy rákosníků, vzácný rákosník ostřicový, atd. Po kroužkování část účastníků odešla na procházku a druhá část vysadila 25 doubků podél cesty a umístila okolo stromků drátěné ochrany proti okusu. Mladí účastníci se již těší, jak budou v létě stromky „dobrovolně“ zalévat jako předchozí výsadby z minulých let.

Fotografie